.htaccess i .htpasswd

Ostatnio szukałem informacji dotyczącej konfiguracji jednej z funkcji apache i natknąłem się na problemy z .htpasswd

Zastanowiło mnie, że tak wiele osób ma problemy z uruchomieniem podstawowej autoryzacji dostępu do zasobów na serwerze przez www.  Można coprawda dość szybko poskładać przy pomocy google’a informacje w temacie i poradzić sobie, ale dla początkujących może to być problem.

 

Na początek plik .htaccess

 

Zawierać powinien treść tego, oczywiście przy założeniu, że ma realizować tylko autoryzację:

 

AuthName „Podaj nazwę użytkownika I hasło”


AuthType Basic


AuthUserFile /bezwzględna ścieżka/sciezka_do_katalogu/.htpasswd


Require valid-user

 

Gdzie ścieżka powinna być wartością bezwzględną ścieżki na serwerze, bo szuka pliku oczywiście Apache a nie nasza przeglądarka.

Np. /home/serwery_www/klient_x/jakas_domena.com.pl/.htpasswd

 

Plik .htpasswd najlepiej pozwolić utworzyć poleceniem htpasswd podczas dodawania pierwszego użytkownika mającego uprawnienia do danego zasobu. Zakładamy że użytkownik to magda a hasło to haslo-magdy. Polecenie będzie wtedy wyglądało następująco:

 

htpasswd –c –b /home/serwery_www/klient_x/jakas_domena.com.pl/.htpasswd magda haslo-magdy

 

dodając kolejnego użytkownika pomijamy parametr –c bo to właśnie on odpowiada za tworzenie pliku .htpasswd, więc dla użytkownika michal będzie to wyglądało następująco:

 

htpasswd –b /home/serwery_www/klient_x/jakas_domena.com.pl/.htpasswd michal haslo-michala

 

Trzeba też mieć świadomość, że nasz serwer musi mieć możliwość korzystania z plików .htaccess i zwykle domyślnie nie jest to włączone, dlatego w konfiguracji naszego serwera Apache w sekcji dotyczącej naszej domeny powinniśmy mieć zapis

AllowOverride All

– pozwala to na nadpisywanie konfiguracji.

 

Oczywiście jest to wiedza wycinkowa i pomocna tylko w tym wąskim zakresie, bo możliwości są zdecydowanie większe więc jeśli komuś to nie wystarcza, a mam nadzieję że tak będzie i z Tobą odsyłam do dokumentacji. Najlepiej jednak jest poprosić lub zatrudnić doświadczonego administratora i jemu zlecić wykonanie tych prac. Czasem w dobrej wierze sami możemy sobie narobić większego bałaganu niż to jest warte.

 

Narzędzia konfiguracyjne są bardzo potężne i należy ich używać świadomie.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.